Liūdnos šventės arba kodėl laidojame žmones? Antkapiai

Liūdnos ir linksmos šventės. Kurios labiau patinka? Daugeliui linksmos, yra mėgstančių liūdėti, tai jie renkasi laidotuves. Ar žinote daugiau neigiamą emociją turinčių dienų? Svarbių dienų? Perkračius galvą negaliu sugalvoti nieko gero. Bloga emocija įkrauta šventė, minėjimas. Pirmoje vietoje laidotuvės. Aišku mokyklos laikais, gal septinta pamoka ar pirmadienis. Bet giliau pagalvojus žmogaus gyvenime nėra liūdnesnių dienų už artimų žmonių mirtį, išsiskyrimą. Kodėl taip yra? Kodėl žmonės yra priklausomi vieni nuo kitų? Kodėl mes taip prisirišame prie kitų žmonių, kad jų netekimas tampa didžiule nelaime. Bandysime išnagrinėti šią mislę.

paminklai

Laidotuvių atributai. Kas už kiek?

Paminklai, antkapiai, karstai, vainikai, vieta kapinėse, šarvojimo salė, drabužiai ir t.t. Kiek visko reikia? Ir tai nemažai kainuoja. Žmogui gimus prasideda išlaidos ir jo lydi net išeinant iš šio pasaulio. Tik gimimas gal truputėli geresnė diena, nei mirtis. Nors ką gali žinoti. Reikėtų klausti devyniasdešimt metų sulaukusiųjų. Gal jie jau laukia mirties? Viskas pabosta? Pasensta kūnas, nebėra komforto pro jį žvelgti į šį pasaulį. Dar ir energija ne be ta. Mažiau įvykių, o ir viskas jau atrodo suprasta, pamatyta. Niekas nebedomina. Taip turėtų matyti vyresni žmonės. Bet kadangi atstovaujame jaunesnei kartai, tad pakalbėkime apie išlaidas. Laidotuvės kainuoja ir ne pigiai. Visi tie ritualiniai apdarai, kaip sakoma priedai prie mirties kainuoja. Kaštai susidarys tikrai ne maži. Keletas tūkstančių eurų bus išleista vidutinėms laidotuvėms. Aišku, jeigu nebus visų draugų, pažįstamų ir giminaičių pasisėdėjimo už didelio vaišių stalo. Niekaip negaliu suprasti ką reiškia gedulingi pietus. Valgoma liūdinti? Ar visi susirenkame pagerbti mirusį. Greičiau tai savotiškas pagarbos atidavimo gestas. Skiriamas brangiausias turtas laikas ir dėmesys.

paminklai-3
Kodėl Lietuviai mėgsta mirti?

Ne gal jie ir nemėgsta mirti, švęsti mirties diena tikrai yra normalu. Kartais atrodo, kad tas šventimas yra truputėli per didelis. Ar jums taip neatrodo? Kai kurios laidotuvės panašios į didelę šventę ir kartais susirinkusieji iš tikrųjų švenčia. Bet mes ne apie tai. Laidotuvės reikalingos tam, kad pagerbti mirusį žmogų. Prisiminti jį. Prisiminti koks jis buvo, kaip gyveno, ką darė, geras ar blogas buvo. Artimi žmonės palydi ji į kitą pasaulį, bent jau taip tikima. Kaip yra iš tikrųjų nelabai aišku.